Przejście do sekcji:

Treść strony - II kwartał

Opieka wytchnieniowa

                

 

qADCOl2bWcwAAAAASUVORK5CYII=                                               B4YEoz6d7VLJAAAAAElFTkSuQmCC

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Obrowie  przystąpił do programu „Opieka wytchnieniowa” - edycja 2024 otrzymując dofinansowanie z państwowego funduszu celowego Fundusz Solidarnościowy w wysokości 134.640,00 zł.
CAŁKOWITA WARTOŚĆ 134.640,00 zł.
Program jest skierowany do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad:
•    dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, 
•    osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób 
z niepełnosprawnościami poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach przez zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych.
Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb
osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego. 
Rodzaj i zakres godzinowy usług opieki wytchnieniowej zostanie uzależniony od osobistej sytuacji uczestnika Programu, z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności osoby z niepełnosprawnością, nad którą uczestnik Programu sprawuje opiekę.
Usługi opieki wytchnieniowej mogą być świadczone  przez osoby nie  niebędące członkami rodziny uczestnika, które:
•    posiadające dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta;
•    posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnych w formie wolontariatu;
•    wskazane przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego;
W pierwszej kolejności zostaną uwzględnione potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.
Uczestnik (bez względu na sytuację materialną) nie ponosi odpłatności za udział w Programie.
Osoba do kontaktu:
Paulina Górzyńska 
tel. 720-828-389

 

Wróć

Przejdź do początku strony