Przejście do sekcji:

Treść strony - Hortiterapia czyli kolejne spotkanie podczas projektu "Droga do aktywności"

Droga do aktywności

W dniu 28 maja 2022 roku odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu „Droga do aktywności” dofinansowanego z Funduszy Europejskich.

Warsztaty uczestników projektu odbyły się pod tytułem: Hortiterapia jako nowatorski sposób rehabilitacji osób niepełnosprawnych, rodzaj rehabilitacji, związanej z uprawnieniem ogrodnictwa.

Naukowo - hortiterapia to leczenie ogrodem – wyróżniająca się metoda terapeutyczna, pozwalająca rozwijać intelekt, modyfikować samopoczucie oraz zwiększać sprawność motoryczną u osób z zaburzeniami ruchowymi i psychicznymi, w praktyce to ciekawy pomysł na spędzenie mile czasu przez grono wspaniałych ludzi. W projekcie zostały zaplanowane ciekawe warsztaty, a w praktyce okazało się, że już przy drugim, ta 12-osobowa grupa uczestników i osoby im towarzyszące, stały się jedną grupą ludzi, którzy bardzo dobrze czują się w swoim towarzystwie.

Po powitaniu i wspólnej kawie, terapeuta zajęciowy opowiedział uczestnikom projektu o rodzajach roślin, ich wyglądzie i zapachu. Można było je dotknąć i powąchać. To był wstęp do sadzenia roślin. Tego dnia pogoda nas nie rozpieszczała, jednak w przerwie deszczu udało nam się popracować na zewnątrz i wspólnie wykonać rabatę kwiatów przy świetlicy wiejskiej w Sąsiecznie. Towarzyszyło temu mnóstwo rozmów i śmiechu. Zakupione narzędzia udało się efektywnie wykorzystać podczas zajęć.

Z powodu zmiennej pogody nie udało się usiąść wspólnie przy ognisku, jednak i to nie zepsuło nam świetnej atmosfery panującej tego dnia. Wewnątrz budynku odbyło się „nasze” ognisko. W otoczeniu kwiatów, czując ich zapach, uczestnicy rozmawiali o swoich przeżyciach, obawach, odczuciach i planach na przyszły czas. Terapeuta zajęciowy zafundował nam świetna biesiadę przy gitarze. Okazało się, że mamy niezłych muzyków na sali.

W tym samym czasie osoby z otoczenia uczestniczyły w warsztacie pod tytułem „Jak dbać o wzajemne relacje rodzinne, jak rozmawiać z dziećmi, z mężem, z żoną, jak znaleźć czas na relaks i pasje, kiedy wyjść na spotkanie ze znajomymi, skoro tyle obowiązków wokół chorego dziecka, jak czerpać radość z seksu, jeśli człowiek obawia się, czy nie spłodzi kolejnego chorego potomka”.

Zajęcia z psychologiem odbyły w trybie warsztatowym. Osoby z otoczenia, dobrane w  pary poznały swoje wady i zalety, trudności, potrzeby dotyczące pomocy. Osoby z otoczenia dowiedziały się jak radzić sobie w stresie i ze stresem, jakie można w tym czasie wykorzystać techniki relaksacyjne. Grupa poznała się jako rodzice, wymienili się doświadczeniami dotyczącymi funkcjonowania ich rodzin w Gminie Obrowo.

  • sadzenie roślin przez uczestników projektu
  • sadzenie roślin przez dwie niewidome dziewczynki w...
  • ludzie siedzący na krzesłach w okręgu
  • rośliny przygotowane do sadzenia
  • przygotowane miejsce na ognisko
  • naczynia leżące na stołach
  • spożywanie posiłku przecz uczestników projektu
Przejdź do początku strony