Przejście do sekcji:

Treść strony - Obrowo dla Ukrainy

Obrowo dla Ukrainy

Informacje dla uchodźców - Інформація для біженців

 1. PO PRZEKROCZENIU GRANICY
  Jeśli nie masz własnego miejsca noclegu, jesteś głodny, potrzebujesz pomocy medycznej, to zaraz po przekroczeniu granicy – udaj się do Punktu Recepcyjnego. Tam uzyskasz pomoc w zakresie: tymczasowego zakwaterowania, posiłku, podstawowej pomocy medycznej. Informacja: 47 721 75 75 – porozmawiasz tu po ukraińsku i rosyjsku.
  Punkt Recepcyjny w Toruniu mieści się w Hotelu Kopernik ul. Wola Zamkowa 16 tel. 56 6597333
 2. LEGALIZACJA POBYTU
  Jeżeli nie potrzebujesz pilnej pomocy i masz gdzie spać, to nie musisz rejestrować się w Punkcie Recepcyjnym ani nigdzie indziej. Możesz od razu jechać do swojego miejsca docelowego w całej Polsce. Nie obowiązuje kwarantanna z powodu COVID-19.
 3. WAŻNE!
  Aktualnie nie musisz dodatkowo legalizować swojego pobytu - pieczątka w paszporcie lub zaświadczenie wystawione przez polska Straż Graniczna przy wjeździe do Polski od 24 lutego 2022 r. są wystarczającymi dokumentami, jakich potrzebujesz.
 4. OPIEKA MEDYCZNA
  Masz bezpłatny dostęp do polskiej służby zdrowia na takich samych zasadach, co obywatele polscy, bez żadnych opłat. Jeśli źle się czujesz, chorujesz, potrzebujesz receptę – pójdź do publicznej przychodni lekarskiej lub zadzwoń na numer 800 190 590 – porozmawiasz także po ukraińsku i rosyjsku. Jeśli źle się poczujesz wieczorem i w nocy (w godz. 18:00-8:00) lub w weekend albo święta, czyli poza godzinami pracy przychodni lekarskich, otrzymasz poradę lekarza przez telefon. Zadzwoń na numer 800 137 200 – porozmawiasz po ukraińsku i rosyjsku. Więcej znajdziesz na stronie www.nfz.gov.pl.
 5. SZKOŁA
  Twoje dziecko w wieku 7-18 lat ma prawo do bezpłatnej nauki w polskiej szkole. Zadzwoń na numer 22 34 74 708 lub napisz email na adres ukraina-szkola@mein.gov.pl.
 6. PRACA
  Możesz podjąć legalna prace. Wejdź na oferty.praca.gov.pl – strona jest dostępna w jeżyku ukraińskim i rosyjskim, lub zadzwoń na numer 19524 – tu porozmawiasz po rosyjsku.
 • ulotka
 • ulotka
 • ulotka
Przejdź do początku strony