Przejście do sekcji:

Treść strony - II kwartał

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

2.06.2023 r. wchodzi w życie zmiana ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W związku z tym członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz pracownicy GOPS w Obrowie w dniach 13 i 14 kwietnia szkolili się z nowych przepisów.

Do udziału w szkoleniu GOPS zaprosił przedstawicieli prokuratury rejonowej, kuratorów sądowych, policjantów, pedagogów i nauczycieli gminnych szkół. Zaproszenia otrzymali również przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, organizacji pozarządowych, służby zdrowia i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


Szkolenia obejmowały następujące kompleksy zagadnień:

  •  Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie;
  • Zadania gminy w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych;
  • Funkcjonowanie gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych;
  • Wydatkowanie środków z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych oraz zasady tworzenia gminnego programu profilaktyki i   rozwiązywania problemów alkoholowych;


Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmiany do ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. Zmiany mają na celu zagwarantowanie lepszej ochrony osobom, które doświadczają przemocy
Pierwszą różnicą nowelizacji w kontekście do dotychczasowej ustawy jest jej nowa nazwa–wcześniejsze “o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie” zastąpiono “o przeciwdziałaniu przemocy domowej”. Dotychczasowa definicja przemocy w rodzinie została zmieniona, a w jej nowej treści uwzględniono także kwestię przemocy ekonomicznej oraz cyberprzemocy. Regulacja dodała również nową definicję osoby doznającej przemocy domowej- zgodnie z nowymi przepisami, małoletni, który był świadkiem przemocy domowej, powinien być traktowany także jako osoba doznająca przemocy.


Treść ustawy przewiduje także nowe regulacje przeznaczone dla osób stosujących przemoc domową- m.in. skierowanie do uczestnictwa w programie psychologiczno-terapeutycznym. Takie rozwiązanie ma na celu wykształcenie u osób stosujących przemoc umiejętności samokontroli. Osoba stosująca przemoc będzie miała obowiązek uczestniczenia w wybranym programie, a za niedopełnienie tego obowiązku przewidziana została kara ograniczenia wolności lub kara grzywny.


Nowelizacja wprowadza również szereg rozwiązań, które mają na celu usprawnienie pracy zespołów interdyscyplinarnych oraz zmieniają procedurę “Niebieskiej Karty”. To tylko niektóre z licznych zmian wprowadzonych w nowelizacji ustawy, która wejdzie w życie, co do zasady, po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Wróć

Przejdź do początku strony