Przejście do sekcji:

Treść strony - Karta Dużej Rodziny

Wszystkich zainteresowanych mieszkańców Gminy Obrowo zapraszamy do składania wniosków o wydanie Karty Dużej Rodziny w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Obrowie, ul. Aleja Lipowa 27, pokój nr 14. Bliższe informacje pod numerem telefonu 56 678 60 22 wew. 131  lub e-mail: dtomczyk@gopsobrowo.pl
Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to system zniżek dla rodzin wielodzietnych.
Karta Dużej Rodziny oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze mają możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni. 

Wykaz zniżek dostępnych w ramach Karty Dużej Rodziny jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. 

Osoby uprawnione do posiadania KDR
Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci.
Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka.
Prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje także dzieciom:
    • w wieku do 18. roku życia,
    • w wieku do 25. roku życia – w przypadku dzieci uczących się w szkole lub szkole wyższej,
    • bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności,
ale tylko w przypadku, gdy w chwili składania wniosku w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających powyższe warunki.
Należy pamiętać, że prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny nie przysługuje rodzicowi, którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub któremu sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, chyba że sąd nie pozbawił go władzy rodzicielskiej lub jej nie ograniczył przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci, prawo to nie przysługuje również rodzicowi zastępczemu lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka, w przypadku gdy sąd orzekł
o odebraniu im dzieci z uwagi na niewłaściwe sprawowanie pieczy zastępczej.
Karta jest przyznawana niezależnie od dochodu w rodzinie. 

Na jaki okres można otrzymać Kartę Dużej Rodziny?
    • rodzice - bezterminowo;
    • małżonek rodzica (oznacza to osobę, która jest rodzicem mniej niż 3 dzieci) - bezterminowo, chyba że rodzic: 
        ◦ zmarł, 
        ◦ utracił prawo do posiadania Karty, 
        ◦ małżeństwo z rodzicem zostało unieważnione albo rozwiązane przez rozwód,
        ◦ sąd orzekł o nieistnieniu małżeństwa;
    • dzieci: 
        ◦ do ukończenia 18 roku życia
        ◦ do ukończenia 25 roku życia, w przypadku gdy dziecko uczy się w: 
            ▪ szkole - do 30 września następującego po końcu roku szkolnego,
            ▪ szkole wyższej - do 30 września roku akademickiego, w którym planowane jest ukończenie nauki.
    • dzieci niepełnosprawne powyżej 18 roku życia, legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności: 
        ◦ na okres ważności orzeczenia;
    • rodzice zastępczy oraz osoby prowadzące rodzinny dom dziecka - bezterminowo;
    • dzieci umieszczone w rodzinnej pieczy zastępczej - na czas umieszczenia w danej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.


Gdzie należy się zgłosić po Kartę Dużej Rodziny?
Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu Twojego zamieszkania. Wniosek, w imieniu rodziny, może złożyć każdy pełnoletni jej członek.


Kiedy mogę złożyć wniosek o wydanie karty?
W każdym czasie, w godzinach pracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Obrowie, który został upoważniony przez Wójta do przyjmowania wniosków i wydawania Karty Dużej Rodziny.
Wniosek można również złożyć nie wychodząc z domu - elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia. 
Aby móc składać wnioski elektronicznie konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego lub bezpłatnego profilu zaufanego. Bezpłatny profil zaufany można założyć on-line za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej banku PKO BP, Inteligo, ING Banku Śląskiego, Millennium, Pekao S.A., Envelo, mBANK. Należy wejść na stronę:  www.empatia.mrpips.gov.pl i  wybrać moduł eWnioski. Tam znajduje się instrukcja jak złożyć wniosek np. wniosku o świadczenie wychowawcze, przy czym procedura zakładania konta na platformie Emp@tia jest taka sama dla wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny.
 
Jakie dokumenty należy przedstawić, składając wniosek o przyznanie Karty?
Składając wniosek o przyznanie Karty, przedstawia się w szczególności:
w przypadku rodzica – oświadczenia, że rodzic miał lub ma na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci oraz że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci;

w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia, które uczą się w szkole lub w szkole wyższej – oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;
w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – oryginał lub odpis postanowienia o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;

w przypadku osób przebywających w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o których mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
W przypadku osób nieposiadających numeru PESEL, składając wniosek o przyznanie Karty, poza wyżej wymienionymi dokumentami przedstawia się oryginały lub odpisy dokumentów potwierdzających prawo do przyznania Karty, w szczególności:
-w przypadku rodzica - dokument potwierdzający tożsamość;
-w przypadku małżonka rodzica – dokument potwierdzający tożsamość oraz akt małżeństwa;
-w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia – akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość;
-w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość;
-w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość.
  

Formy Karty Dużej Rodziny:

- forma tradycyjna Karty (plastikowa),

- forma elektroniczna Karty (aplikacja mobilna mObywatel).

Od 9 czerwca 2021 r. każdy posiadacz Karty Dużej Rodziny – niezależnie od tego, czy do tej pory miał ją w wersji tradycyjnej, elektronicznej, czy obu – może z niej korzystać dzięki aplikacji mObywatel. Osoby posiadające wyłącznie Karty tradycyjne nie muszą wnioskować o domówienie elektronicznej formy i płacić za to. Dzięki aplikacji mObywatel mamy szybki dostęp do naszych elektronicznych dokumentów. Używana może być przez posiadaczy ePUAP-u i e-dowód-u.

Informacje na temat aplikacji mObywatel dzięki której skorzystasz z elektronicznej formy Karty Dużej Rodziny: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/aplikacja-mobywatel-warto-ja-miec

KDR Opłaty

Informujemy, że co do zasady sprawy związane z Kartą Dużej Rodziny są dla klientów bezpłatne, jednakże przepisy dot. Karty Dużej Rodziny przewidują obowiązek uiszczenia opłaty w dwóch przypadkach:
- opłata w wysokości 15,00 złotych – za wydanie jednego duplikatu Karty (czyli jeżeli wydana Karta została utracona lub zniszczona).
- opłata w wysokości 10,00 złotych – za domówienie tradycyjnej formy karty w przypadku wcześniejszego posiadania karty elektronicznej.

Opłatę uiszczamy na rachunek: 

Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Obrowie ul. Aleja Lipowa 27, 87-126 Obrowo
Nr konta: 81 9491 0003 0020 0008 0044 0001
W tytule przelewu należy wpisać: opłata za zamówienie dodatkowej formy KDR (imię i nazwisko wnioskodawcy) bądź opłata za zamówienie duplikatu KDR (imię i nazwisko wnioskodawcy).

 

Więcej informacji

UWAGA!

Wypełniając II część wniosku – Członkowie rodziny wielodzietnej, STRONY 3 i 4 – należy wypisać dane wszystkich członków rodziny, również dane Wnioskodawcy – zatem stron tych będzie kilka.

Wróć

Przejdź do początku strony